Strona Główna » Trendy » Stoły i krzesła, czyli urządzamy jadalnię

Stoły i krzesła, czyli urządzamy jadalnię

 

Jadalnia to miejsce spotkań domowników. Ciekawych rozmów, śmiechu i oczywiście pysznych dań. To miejsce, w którym spędzamy czas zarówno z najbliższymi członkami rodziny, jak i z mniej i bardziej formalnymi gośćmi. Jak ją zatem urządzić, aby była przytulna i funkcjonalna? Podpowiadamy w tym artykule.

Jadalnia może stanowić zarówno osobne pomieszczenie w domu, jak i być wydzieloną częścią kuchni czy salonu. Niezależnie od powierzchni, którą dysponujemy, najważniejszy w jadalni jest oczywiście stół i to on wyznacza styl, dodatki, buduje klimat. Urządzając jadalnię, na myśl przychodzi oczywiście duży drewniany stół, ale obecnie dzięki dostępnym materiałom i pomysłowości projektantów i producentów możemy również wybierać wśród na przykład, stołów ze szkła, corianu czy płyty. Podobne rozróżnienie znajdziemy również w kształcie blatu. Prostokątne lub owalne stoły (często dodatkowo rozsuwane) sprawdzą się w większym pomieszczeniu. Kwadratowe i koliste, mniejsze stoły, polecamy do kuchni i salonów. Ważnym elementem stołu są również nóżki, od klasycznych czterech nóg, poprzez popularne obecnie krzyżaki, do stołów na jednej nodze. Dokonując wyboru, należy pamiętać, że stół powinien współgrać z całym wystrojem domu czy mieszkania, choć nie jest to oczywiście żelazna zasada.

Nieodłącznym kompanem stołu są oczywiście krzesła. Przy ich wyborze powinniśmy kierować się kilkoma zasadami. Krzesło powinno być odpowiedniej wysokości, aby jedzenie przy stole było wygodne. Dodatkowo krzesło powinno wspierać nasz kręgosłup i dawać stabilne oparcie. Niewygodne krzesło może naprawdę zepsuć biesiadowanie przy stole, jeśli będziemy zmuszeni spędzić na nim kilka godzin. Na szczęście producenci często oferują gotowe zestawy, w których krzesła dopasowane są do konkretnego stołu, co powinno gwarantować nam wygodę, ale wybór krzesła z zestawu również nie jest żelazną zasadą. A wybierając krzesła i stół powinniśmy poświęcić nawet dłuższą chwilę, aby przy nich usiąść. Pośpiech na pewno nie jest tu wskazany. Zachęcamy również do odwiedzenia salonu stacjonarnego i niekupowania stołu i krzeseł online.

Wybierając te dwa elementy, wybierzmy styl, który naprawdę lubimy — który jest widoczny w naszym domu, ale także stwórzmy miejsce eleganckie, nowoczesne i z pomysłem. Wybierając drewniany stół, możemy zarówno wybrać drewniane pasujące krzesła, jak i krzesła w innym kolorze z lekkiego tworzywa. W takim przypadku możemy wybrać krzesła w każdym kolorze, pamiętając, aby nóżki były drewniane. Dzięki temu uzyskamy harmonię, ale także dodamy wnętrzu energii. Dobrze będzie również wyglądać monochromatyczny zestaw stołu i krzeseł, który nie tylko nadaje wnętrzu nowoczesny charakter, ale także elegancję.

Jeśli urządzamy małe mieszkanie coraz częściej do wyboru mamy kompaktowe stół i krzesła, które w łatwy sposób możemy złożyć lub wykorzystać na przykład jako półka — oszczędzając miejsce. Producenci i projektanci proponują również rozwiązania, dzięki którym stół schowany jest na przykład w kuchennej szafce, jest przedłużeniem kuchennego parapetu lub stanowi rozkładaną ławę. W małych pomieszczeniach sprawdzą się również już wspomniane okrągłe stoły na jednej nóżce i krzesła, które można pod nimi schować lub, które w całości będą do niego przylegać. Każde z tych rozwiązań na pewno należy przemyśleć, dopasowując je do wnętrza, którym dysponujemy.

Jeśli jadalnia stanowi osobne pomieszczenie, możemy również ozdobić ją kredensem z podświetlaną witryną, która w elegancki sposób zaprezentuje zastawę stołową czy komodą, w której schowamy tekstylia. Nie zapominajmy również o dekoracji stołu i jego odpowiednim oświetleniu. Możemy również dodać mniejszy wypoczynek, fotel lub pufy czy siedziska, dzięki czemu uzyskamy przytulny kącik, w którym po zakończonym poczęstunku mogą bawić się dzieci. Pamiętajmy, że klimat, który zbudujemy w jadalni, nie tylko sprawi, że posiłki będą nam lepiej smakować, ale także będzie sprzyjał relaksowi i biesiadowaniu z najbliższymi.