Polski Design - Maria Chomentowska

03/02/2020
dodany przez
Trendy :: Polski Design - Maria Chomentowska

Jedna z najwybitniejszych polskich projektantek XX wieku, skromna, pracowita, perfekcyjna.

Biografią Marii Chomentowskiej rozpoczynamy serię postów: Sylwetki twórców polskiego designu.

 

  • Maria Chomentowska urodziła się w 1924 roku w Warszawie. Uczęszczała do Żeńskiej Szkoły Architektury im. Stanisława Noakowskiego. Po wojnie pracowała w Biurze Odbudowy Stolicy i równocześnie studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Najpierw malarstwo, potem przeniosła się na Wydział Architektury Wnętrz.
  • W 1951 roku związała się z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, gdzie przepracowała 26 lat. W tym czasie projektowała meble, głównie krzesła. Jej dwa najbardziej rozpoznawalne projekty to krzesła: „Płucka” (1956) oraz „Pająk” (1957).
  • W 1977 roku Chomentowska przeniosła się do Lublina, gdzie związała się z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Zaprosił ją osobiście ówczesny prorektor Stefan Sawicki - szukał osoby, która zaprowadziłaby porządek w murach uczelni.
  • Chomentowska zaprojektowała między innymi fasadę, aulę w gmachu głównym oraz podwieszane sufity. Jedną z ostatnich realizacji projektantki była posadzka w jednej z bibliotek.
  • W ostatnich latach życia przeniosła się do lubelskiego domu opieki społecznej przy ul. Kalinowszczyzna. Maria Chomentowska zmarła 7 marca 2013 roku, została pochowana na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.
  • Za zasługi dla wzornictwa została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

 

My również kochamy polski design. Sprawdź marki polskich producentów w MIX MEBLE

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię
keyboard_arrow_up