Strona Główna » Trendy » Wygodne miejsce do pracy w domu

Choć nadal standardem jest codzienne wychodzenie do pracy i powrót do domu, gdzie wypoczywamy i relaksujemy się, to jednak coraz częściej, nie tylko jako freelancer czy właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej, decydujemy się na pracę w domu. Wymaga to jednak zaaranżowania dodatkowej przestrzeni, a nawet całego pomieszczenia na gabinet. Jak go zaaranżować podpowiadamy w tym artykule.

 

Dla wielu z nas czasy pracy od dziewiątej do piątej nieodwracalnie przeminęły. Pracujemy w określonym przez siebie czasie i coraz częściej w określonym przez siebie miejscu. Nie tylko freelancerzy, właściciele małych firm czy lekarze i prawnicy wybierają pracę w domu, ale także coraz więcej firm pozwala swoim pracownikom wybrać tak zwaną opcję home office.

Dla wielu z nas jest to idealne i wygodne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić czas i pieniądze, choć wymaga od nas zaaranżowania dodatkowej przestrzeni do pracy, w domu czy mieszkaniu. Może być to zarówno wydzielona przestrzeń w salonie mniejszego mieszkania lub osobny pokój w domu, jak i mieszkaniu o większym metrażu. Niezależnie od tego, jaką przestrzenią dysponujemy, ważne, aby miejsce, w którym będziemy spędzać znaczną część naszego dnia, pozwalało nam na skupienie i efektywne wykonywanie naszej pracy. A zatem zawierało elementy, które są nam niezbędne i które pozwolą nam osiągnąć potrzebne skupienie. Jeśli decydujemy się na wydzielenie miejsca w domu, możemy skorzystać z dodatkowych ścian działowych, ale również zaaranżować kącik do pracy w otwartej przestrzeni. Jeśli planujemy organizować w domu spotkania związane z naszą pracą idealnym rozwiązaniem będzie osobne pomieszczenie, najlepiej blisko wejścia do domu, aby nasz gość nie musiał przechodzić na przykład przez kuchnię.

Niezależnie od tego, jaką przestrzenią dysponujemy ważne, aby zaaranżować ją w stylu, który lubimy. Gabinet lub miejsce do pracy mogą być urządzone zarówno w stylu klasycznym, nowoczesnym, minimalistycznym, jak i maksymalistycznym. Który styl wybrać? Zależy to oczywiście od gustu, ale zachęcamy, aby pozostać wiernym jednemu wybranemu stylowi i otoczyć się minimalną ilością potrzebnych rzeczy, aby ich nadmiar nie przytłoczył nas i nie rozpraszał. Przestrzeń do pracy powinna sprzyjać skupieniu. Co będzie nam niezbędne?

Podstawą jest oczywiście biurko i wygodny fotel lub krzesło. Jest to dość istotny wybór zarówno ze względów praktycznych — te dwa kluczowe meble powinny być wygodne, co oznacza, że oba powinny być dopasowane do naszego wzrostu, a fotel lub krzesło powinny wspierać nasz kręgosłup, ale także ze względów estetycznych, ponieważ ich wybór definiuje styl całego wnętrza. Coraz częściej, nie tylko wśród architektów, wybierane są biurka, przy których stoi się cały czas lub opcja siedząco-stojąca, co pozytywnie wpływa na nasz kręgosłup i postawę ciała, a także na skupienie i efektywność pracy.

Poza tym powinniśmy również zadbać o akcesoria. Na pewno przydadzą się odpowiedniej wielkości kuferek na biurko lub szafka pod biurko, w których będziemy przechowywać potrzebne akcesoria czy dokumenty. Jeśli nasza praca tego wymaga i przechowujemy dużo dokumentów czy książek, warto zainwestować w odpowiedniej wielkości regał, na którym możemy również umieścić na przykład drukarkę czy faks. Na biurku powinny znaleźć się akcesoria, które pozwolą uporządkować jego zawartość, takie jak pojemnik na długopisy i ołówki, kontenerek na papier. Jeśli korzystamy ze sprzętu elektronicznego i nie chcemy, aby kable plątały się nam pod nogami, schowajmy je w gustownym pudełku czy torbie. Wszystko dopasowane do wielkości przestrzeni, którą dysponujemy.

W codziennej pracy bardzo ważne jest również oświetlenie. Zadbajmy więc o odpowiednie światło górne, ale także światło punktowe i lampkę na biurko. Jeśli to możliwe ustawmy biurko pod oknem, aby wykorzystywać jak najwięcej światła dziennego.

Jeśli planujemy przyjmować w naszym domu kontrahentów zadbajmy o wygodną kanapę i stolik kawowy, a także odpowiednią zastawę. Niezależnie od tego, czy będą one stały w gabinecie, czy w salonie, wpływają na nasz profesjonalny wizerunek.

Miejsce do pracy w domu ma spełniać jedno podstawowe zadanie — wspierać nas w efektywnej pracy. Zadbajmy więc, aby było nie tylko funkcjonalne i spełniało nasze potrzeby, ale także, by było wygodne i odpowiadało naszej estetyce. Na pewno wpłynie to pozytywnie na jakość naszego dnia i naszej pracy.