Wnętrze w stylu folk

12/04/2019
dodany przez
Trendy :: Wnętrze w stylu folk

Cudze chwalicie, swego nie znacie...nie tym razem. Pamiętacie nasz tekst o stylu etno? Można powiedzieć, że był on inspiracją do powstania poniższego tekstu. Wydaje nam się, że pisząc o stylu etno naturalną koleją rzeczy — swoistą drugą częścią, powinien być tekst o stylu folk, który jak każdy styl powraca od czasu do czasu w mniej lub bardziej odważny sposób. Zatem, jak wprowadzić styl folk do wnętrza? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem.

Folklor to dziedzina, obecna w wielu elementach kultury, takich jak literatura, muzyka, taniec czy sztuka. Nawiązuje do tradycji, zwyczajów, wierzeń i kultury artystycznej, z której czerpią współcześni projektanci wnętrz. Co istotne, w przeciwieństwie do dość szerokiego zakresu stylu etno, folk skupia się na kulturze ludowej jednego państwa, a bardzo często konkretnego regionu, na przykład podhalańskiego, łowickiego czy kurpiowskiego.

Wprowadzając elementy stylu folk do wnętrza możemy być bardzo dosłowni i wykorzystać jego oryginalne elementy, takie jak na przykład kurpiowskie leluje (wycinanki w kształcie kwiatu) czy góralskie parzenice lub tylko się nimi zainspirować. Dobrym przykładem będzie tutaj kolekcja VOX — New Folkz 2009 roku, w której wykorzystano na przykład motyw łowickich pasiaków.

Bardzo często styl folk pojawia się na tekstyliach i ceramice. Pościel, ręczniki i ściereczki, poduszki i koce, kubki, imbryki i talerze z łowickimi wzorami to chyba najprostszy sposób na wprowadzenie stylu folk do naszego domu. Co więcej, elementy te sprawdzą się zarówno w klasycznym wnętrzu, jak i we wnętrzu minimalistycznym — dodając im ciepłego akcentu.

Inspiracja stylem folk może również dotyczyć żywych kolorów widocznych na przykład w stylu łowickim. Czerwony, żółty, zielony i niebieski. Ich odpowiednie połączenie za pomocą monochromatycznych przedmiotów pozwoli osiągnąć ciekawy efekt, który czerpie ze stylu folk, ale jest dość swobodną interpretacją, która dla jednych będzie bardzo oczywista, a dla drugich zupełnie nieczytelna.

Uzupełnieniem koloru będą naturalne materiały, drewno, bawełna, len i oczywiście filc. Tu również możemy zastosować je na dwa sposoby — sauté lub ozdobione wzorami z konkretnego regionu. Warto sięgać zarówno do przedmiotów, jak i mebli stylizowanych na folk oraz wprowadzić do wnętrza oryginalne przedmioty danego regionu. Jeśli tylko mamy okazję kupić koronki z Koniakowa, podhalańskie czy krakowskie chusty, ćmielowską porcelanę czy ceramikę z Bolesławca, taka zdobycz we wnętrzu będzie na pewno elementem, który doda mu stylu i smaku.

Dzięki stylowi folk, we wnętrzu możemy uzyskać ciekawy nowoczesny efekt, ale także polski sielski klimat, który przywodzi na myśl chaty kryte strzechą, pola złocące się zbożem i ciepło promieni słonecznych. Jeśli tylko nie ulegniemy pokusie i nie przesadzimy z dekoracją wnętrza unikniemy niepożądanego kiczowatego efektu. Należy pamiętać, że w przypadku stylu folk granica między oryginalnością a kiczem jest bardzo cienka. Aby uniknąć pomyłek, warto skupić się na dekoracjach z jednego konkretnego regionu. A jeśli taka opcja nas nie interesuje wprowadzić do wnętrza dosłownie kilka przedmiotów, bo w tym przypadku, jak to często ma miejsce w urządzaniu wnętrz — mniej znaczy więcej. Idąc o krok dalej, nie bójmy się jednego dużego mebla — na przykład fotela obitego tkaniną w stylu łowickim, podhalańskim czy kaszubskim. Taki centralny element wnętrza będzie w piękny sposób skupiał na sobie uwagę, wprowadzi właściwe skojarzenia, ale nie przytłoczy dekorowanego wnętrza. Styl folk to nie tylko feeria barw, ale także feeria możliwości. Do dzieła!

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię
keyboard_arrow_up