Jak urządzić wnętrze w stylu shabby chic

17/04/2019
dodany przez
Trendy :: Jak urządzić wnętrze w stylu shabby chic

Shabby chic to styl, który przywodzi na myśl wiejską chatkę i czerpie ze stylu rustykalnego, ale także glamour. We wnętrzu w stylu shabby chic dobrze będą czuły się osoby, które cechuje romantyczna dusza, a ich marzeniem jest sielsko-anielski domek na wsi.

Czym charakteryzuje się styl shabby chic i jak wprowadzić go do wnętrza — podpowiadamy w tym artykule.

 

Shabby chic to styl zdecydowanie romantyczny, którego motywem przewodnim — zgodnie z nazwą — są antyki, zniszczone lub postarzane meble oraz szykowne dodatki, które towarzyszą nowoczesnym meblom Co istotne, to te w stylu shabby chic, powinny przeważać we wnętrzu. Dobrą wiadomością jest to, że w tym stylu można urządzić każde pomieszczenie, stosując kilka podstawowych zasad.

We wnętrzu powinny przeważać jasne, delikatne, pastelowe kolory. Sprawdzą się więc beże, błękity i biele, ale również róże — najlepiej bladoróżowy lub pudrowy, które sprawią, że wnętrze nabierze nieco cukierkowego charakteru.

Jeśli szukamy autentycznych mebli najlepiej wybrać te z XVII i XVIII wieku. Może to być jednak spory wydatek, dlatego najczęściej wykorzystuje się meble stylizowane i celowo postarzane z drewna i żeliwa. Drewno powinno być popękane, odrapane lub, po prostu stare, a żeliwo z elementami rdzy i patyny. Chcąc uzupełnić wnętrze shabby chic, warto zainwestować w drewniane panele podłogowe, które również będą stylizowane na zniszczone. Możemy na nich także rozłożyć  tkany lub lniany dywan.

Jako dodatki sprawdzą się zarówno puszki, pudełeczka, szkatułki i słoiczki, ale przede wszystkim świeczniki, żyrandole lampiony, zegary, wazony i misy, które wprowadzają klimat Alicji w krainie czarów.

Jednym z najważniejszych elementów stylu shabby chic są tkaniny, które niezależnie czy jest to obrus, pościel, zasłony, poszewki czy ręczniki powinny być ozdobione ornamentami i falbanami oraz zawierać element haftu. W stylu shabby chic — najczęściej jest to róża, ale spotykamy również inne kwiaty, a w kuchni zioła. Ornamenty powinny znaleźć się także na zastawie stołowej, która w ten sposób również podkreśli styl wnętrza. Tkaniny mają nadać lekkości i przytulności wnętrzu, dlatego na kanapach często spoczywają ciepłe koce, a w sypialni królują koronki, warstwy, falbanki i marszczenia, a nad łóżkiem zawieszony jest baldachim. Doskonałym uzupełnieniem tych lekkich ułożonych warstwowo tkanin będzie drewniana lub metalowa — postarzana rama łóżka. Aby w sypialni dodać elementu chic postaw na kryształowe i lustrzane dodatki, które są charakterystyczne dla stylu glamour. Dzięki temu uzyskasz równowagę we wnętrzu.

Tkaniny wykorzystuje się jeszcze w jeden znaczący dla shabby chic sposób. Często w salonie kanapa i fotele przykryte są białym płótnem, dzięki czemu uzyskujemy efekt starego, opuszczonego domu, a przy okazji chronimy meble, które dzięki temu mogą nam posłużyć dłużej.

Myśląc o oświetleniu, wybierz kinkiety w stylu kandelabru, ale także żeliwne cięższe lampy. Aby dodać element chic — zastosuj kryształowe żyrandole — w stylu shabby chic mogą zawisnąć w każdym pomieszczeniu.

Bardzo istotną cechą stylu shabby chic jest rozmieszczanie mebli i elementów dekoracji tam, gdzie zwykle się ich nie spodziewamy. Możemy zatem zobaczyć stare drzwi lub lustro ustawione pod ścianą w salonie. Puste duże ramy, które stanowią oprawę dla toaletki w przedpokoju, a także całe okno ustawione pod ścianą w tym pomieszczeniu. Plecione wiklinowe kosze czy fotele i krzesła w łazience i w kuchni będą idealnym dodatkiem.

Shabby chic to romantyczna lekkość połączona z pewną dozą nostalgii. To styl, który ma wielu fanów, ale na pewno nie jest dla wszystkich. Jednak warstwowość, która go charakteryzuje, pozwala urządzić wnętrze w odpowiedniej dla każdego dawce shabby chic.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię
keyboard_arrow_up