Dom w stylu etno

08/04/2019
dodany przez
Dom w stylu etno

„Ethnos”, greckie słowo, które oznacza plemię i naród. Styl etno charakteryzuje sięganie do kultur Dalekiego Wschodu, afrykańskich plemion, szeroko pojętej egzotyki. Aby stworzyć w domu swoją własną, zachęcającą do wypoczynku oazę wystarczy kilka dodatków, takich jak, koce — najlepiej ręcznie tkane, poduszki — im więcej, tym lepiej, dywany — nie tylko na podłogę, ale też na ścianę.

Styl etno od zawsze kusi swoją egzotyką i magiczną atmosferą, którą tworzy w naszych domach i mieszkaniach. Z jednej strony często spotykamy go w domach osób, które podróżują na wschód, z drugiej fascynuje on również osoby, które nigdy nie podróżowały w tamtym kierunku, ale przyciąga je tworzony przez styl etno klimat. Dziś, prezentujemy kilka rad dla osób, które pragną w swoim domu stworzyć oazę w stylu etno.

Pamiątki z podróży

Nie da się ukryć, że styl etno natychmiast przywodzi na myśl dalekie podróże. Często też to właśnie w domach podróżników (tych zawodowych i tych hobbystycznych), można zauważyć elementy tego stylu. Dzieje się tak dlatego, że z każdej podróży przywożą oni pamiątki. Co je łączy? Na pewno są robione ręcznie i z naturalnych materiałów, takich jak drewno, glina, wełna oraz inne lokalne materiały. Takie pamiątki to nie tylko piękna ozdoba, ale także autentyczny element miejsca, które odwiedziliśmy. Co więcej, etno to styl, który jak prawie żaden inny pozwala na bezkarne łączenie elementów wielu kultur. Niezależnie od tego, czy podróżujemy do Indii, Afryki, Meksyku czy Japonii. Jeśli natomiast chcemy zaprojektować pomieszczenie w stylu etno powinniśmy podjąć decyzję, czy urządzamy je w stylu konkretnego miejsca (kraju) czy łączymy elementy różnych kultur w jedną całość.

Jakie mogą to być elementy? Figurki Buddy lub afrykańskiego szamana, wazony misy i talerze, obrazy i ryciny, lamparcie cętki, paski zebry, a także plemienne maski i naczynia, arabskie dywany i meksykańskie koce, japońskie maty, ale również meble. Pamiętajmy, że każda z tych rzeczy, jeśli wykonana z rodzimych materiałów przez lokalnego rzemieślnika, ma w sobie coś naprawdę autentycznego i wyjątkowego.

Kilometry tkanin

Charakterystyczne dla stylu etno są również tekstylia i tkaniny. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że właśnie one tworzą ten styl. Styl afrykański pomogą stworzyć dywany, koce i poszewki w lamparcie cętki, czy paski zebry. Meksyk zawita do wnętrza dzięki ferii barw tradycyjnego wełnianego ponczo. Arabskie pledy i dywany będą niezwykłą ozdobą nie tylko podłóg, ale także ścian, a jedwabne serwetki czy poszewki z motywem kwiatu wiśni przywiodą na myśl Japonię.

Postaw na szczegół

Nie da się ukryć, że Daleki i Bliski Wschód kojarzą nam się z konkretnymi przedmiotami. To właśnie ich obecność w pomieszczeniu urządzanym w stylu etno jest przysłowiową kropką nad i, której nie może zabraknąć. Mogą to być na przykład, meksykańskie sombrero, ale także wcześniej wspomniane ponczo, afrykańska maska, arabskie dywany, fajki wodne, baldachimy i tadżiny, hinduskie figurki buddy i słonia, sari lub japońskie lampiony, kimono, miseczki i pałeczki do ryżu lub bonzai. Możliwości jest naprawdę wiele.

Popularność stylu etno sprawiła, że wielu producentów mebli i akcesoriów ma w swojej ofercie przedmioty stylizowane na etno. Jeśli nie planujemy dalekich podróży lub sprowadzania oryginalnych przedmiotów, możemy zwrócić się właśnie w ich kierunku pamiętając jednak, aby miały one jak najlepszą jakość i były jak najbardziej zbliżone do oryginału, bo tylko dzięki temu uzyskamy upragniony efekt. Co ważne, ponieważ nie będą to pamiątki z podróży, które w naturalny sposób tworzą spójną całość, dzięki historiom, które się z nimi łączą, warto wcześniej zaplanować co ozdobi nasz dom, aby go nie przytłoczyć. Dzięki temu niezależnie od sposobu w jaki stworzymy styl etno, na pewno uda nam się osiągnąć upragnioną oazę spokoju.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię
keyboard_arrow_up