Wybór idealnych mebli do salonu – przewodnik dla właścicieli domów i mieszkań

03/06/2024
dodany przez Magdalena Namysł
idealne meble do salonu

Salon jako serce domu i mieszkania wymaga odpowiedniej aranżacji i mebli, które sprawią, że to pomieszczenie będzie mogło spełniać wszystkie swoje funkcje. Różnorodność stylów i modeli dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy, ale z naszym przewodnikiem wybór idealnych mebli do salonu będzie łatwiejszy.

  1. Stylistyka

Na początku urządzania wnętrza warto skupić się na swoich upodobaniach i odpowiedzieć sobie na parę pytań o preferowany styl. Można zdecydować się na klasyczne, tradycyjne elementy aranżacji albo wybrać styl nowoczesny i meble minimalistyczne. Następnie zawęzić stylistykę i zdecydować, co stawiamy na pierwszym miejscu: funkcjonalność czy wzornictwo. Ta pierwsza narzuca prostotę linii i ergonomię mebli, to drugie określone kolory, materiały, faktury.

  1. Powierzchnia

Przestrzeń dostępna w pomieszczeniu i jego kształt to ważne wytyczne, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze mebli do salonu. Dokładne wymiary pokoju determinują proporcje i ergonomię mebli, liczbę elementów wyposażenia i ich rozmieszczenie. Salon musi być tak zaaranżowany, aby domownicy mogli się po nim swobodnie poruszać i wygodnie użytkować meble oraz by nie czuli się przytłoczeni zbyt ciasną przestrzenią.

  1. Niezbędne meble

Salon pełni wiele funkcji – bywa jadalnią, miejscem randek, spotkań z przyjaciółmi i z rodziną, organizowania imprez, odpoczynku po pracy zawodowej czy związanej z obowiązkami domowymi, a czasem sypialnią dla gości. Dobrze jest przeanalizować role, które salon odgrywa w domu lub w mieszkaniu i dopasować do nich rodzaj mebli i ich funkcje.

  • Kanapa

Do wyboru mamy zarówno duże, wygodne narożniki w kształcie litery L lub U, jak i kompaktowe sofy. Meble wypoczynkowe do salonu mogą być rozkładane, mieć funkcję spania, relaksu elektrycznego, regulowane zagłówki i pojemnik na pościel – dzięki temu goście będą mogli przenocować i wygodnie się wyspać, a domownicy tak skonfigurować rozwiązania, że codzienne użytkowanie mebla będzie komfortowe. Kanapa tapicerowana dzięki różnym kolorom i fakturom tkanin oraz stylistyce staje się prawdziwą ozdobą salonu. Warto wybrać taki materiał wierzchni, aby był łatwy w utrzymaniu w czystości i odporny na ścieranie.

  • Pufy i fotele

Pufy kwadratowe, prostokątne, okrągłe, gięte, hokery, taborety, ławeczki, podnóżki, małe i duże to elementy wnętrza niezastąpione w czasie spotkań towarzyskich. Mogą być otwierane, co dodatkowo czyni z nich miejsce do przechowywania różnych domowych drobiazgów. To praktyczne rozwiązanie zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach.

Pyszna kawa wypita w ulubionym fotelu, relaks z książką w rękach w wygodnym bujaku – takie czynności sprawiają, że fotel staje się ważnym punktem salonu i życia rodzinnego. Może mieć schowek, funkcję rozkładania i spania, relaksu manualnego lub elektrycznego, bujania, obrotu, podnóżka, zdejmowane poduchy oparciowe, zagłówek do regulacji, a nawet wbudowany stolik. Wybór opcji zależy od preferencji domowników.

  • Stół

W domu lub mieszkaniu otwartym na spotkania w gronie rodzinnym lub przyjaciół trudno sobie wyobrazić wielofunkcyjny salon bez stołu z krzesłami. Jego rozmiar i liczbę krzeseł trzeba dopasować do metrażu pomieszczenia oraz liczby osób, natomiast materiał, z jakiego będzie wykonany, do stylistyki wnętrza. Należy zwrócić uwagę na stabilność, trwałość i funkcję rozkładania stołu oraz na wygodę krzeseł – miękkość siedziska i kształt oparcia.

 

W zależności od ilości miejsca, jaka pozostała w pokoju, do powyższego zestawu mebli do salonu możemy dodać barek lub bufet, komodę, kredens, witrynę, szafkę RTV, biblioteczkę czy lustro.

 

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię
keyboard_arrow_up