Zjawisko sięgania i inspirowania się stylami z poprzednich lat zarówno w modzie, jak i w designie nie jest czymś nowym. Dlatego nic dziwnego, że po raz kolejny projektanci zerkają z zaciekawieniem na styl lat 70., który nie przestaje fascynować i inspirować, i wprowadzają go do nowoczesnych wnętrz w 2019 roku. Czym się on charakteryzuje i jak wprowadzić go do wnętrza?
Styl lat 70. to pewnego rodzaju wolność, która przejawia się w łączeniu wielu elementów. Ma to na celu nadanie wnętrzu odprężającego charakteru. Taki zabieg ma swoje korzenie w kulturze hippie. We wnętrzu w stylu lat 70. znajdziemy więc kolory ziemi — brązy, beże, żółcie, pomarańcze i zielenie, które mają nas wprawić w dobry nastrój, ale także przybliżyć do natury. Kolory stosujemy nie tylko w obiciu fotela czy kanapy — pojawiają się one także w dekoracjach, a nawet wyposażeniu kuchni. Kolejnym kolorowym akcentem są tapety i tekstylia, które najczęściej posiadają kwiecisty lub geometryczny wzór. Pisząc o stylu lat 70., nie można zapomnieć o zaokrąglonych formach foteli i kanap — najczęściej w odważnych kolorach, stojących na cienkich drewnianych, rozstawionych szeroko na zewnątrz nóżkach oraz ich niesymetrycznych — futurystycznych formach, które nawet w XXI wieku potrafią zadziwić. I choć w latach 70. z entuzjazmem sięgano po plastik, dziś chcąc wprowadzić ten styl do wnętrza, często zastępujemy tworzywa sztuczne tymi naturalnymi.
Pojawiają się zatem ciężkie drewniane meble w kilku odcieniach. Jeśli chcemy uzyskać efekt lat 70. - na pewno lakierowane, na charakterystycznych cienkich nóżkach z szerokim rozstawem. Fotele zdobią drewniane podłokietniki, przed kanapami ustawiamy klasyczne „jamniki”, czyli niskie długie ławy, a pod stopami mamy miękki kolorowy dywan lub sztuczne futro. Nieodłącznym elementem stylu lat 70. są również regały — najczęściej z przeszkleniami i barki, które w latach 70. były chlubą pana domu.
Jeśli zmiana mebli nie wchodzi w grę, ale nadal chcielibyśmy wprowadzić odrobinę tego stylu do waszego domu, postawmy na dodatki. A mamy w czym wybierać. Jednym z najprostszych zabiegów jest pozostawienie na widoku kilku winylowych płyt — najlepiej tych z epoki. A jeśli chcemy iść o krok dalej, zainwestowanie we własną kolekcję płyt i gramofon — połączony z nowoczesnym systemem nagłaśniającym. Sprawdzą się również ozdoby z naturalnych materiałów, koce, poszewki, dywany, ale także miękkie siedziska czy pufy, które pozwolą na wygodne siedzenie na podłodze oraz drewniane duże donice, w których będą stały piękne zielone rośliny.
Zielone elementy we wnętrzu to również cecha stylu lat 70. Do absolutnej klasyki należą paprotka, filodendron pnący, monstera dziurawa i tak zwany „pieniążek”, czyli pilea peperomioides. W połączeniu z doniczkami z naturalnych materiałów będą idealnym uzupełnieniem stylu i wnętrza.
Styl lat 70. należy do jednego z najczęściej powracających. Fascynuje nas jego eklektyzm, odważne połączenia i futurystyczne formy, które jednocześnie nadają wnętrzu swobody i charakteru. Połączenie naturalnych materiałów z plastikowymi formami, odważnych kolorów ze wzorami — sprawiają, że styl ten daje nam również swobodę wyboru, który z elementów wprowadzimy do swojego wnętrza — jest więc idealny dla tych, którzy chcą pójść na całość, a także dla tych, którzy doceniają jego wybrane elementy. Którą opcję wybierzesz?
Jeśli poszukujesz mebli, które pomogą Ci urządzić wnętrze w stylu lat 70., zachęcamy do odwiedzenia naszego salonu, w Krakowie na ulicy Wadowickiej 8A, gdzie czeka na Ciebie oferta najlepszych producentów. Możesz także zasięgnąć rady naszych ekspertów, którzy odpowiedzą na twoje pytania i pomogą ci dokonać wyboru. Zachęcamy również do kontaktu poprzez e-mail, telefonicznego oraz