Świąteczna jadalnia

18/12/2019
dodany przez
Trendy :: Świąteczna jadalnia

Choć stół jest meblem, który na co dzień gromadzi całą rodzinę i zachęca do wspólnego spędzania cennych chwil przy pysznym jedzeniu, to jednak przez kilka świątecznych dni gra on naprawdę wyjątkową rolę. W czasie świąt każdy dba o to, aby wytworzyć w jadalni niepowtarzalny odświętny klimat. W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów na udekorowanie świątecznej jadalni.

Za niecałe trzy tygodnie znaczna część z nas zasiądzie do wigilijnej kolacji i rozpocznie czas świątecznych spotkań z najbliższymi. Ten wyjątkowy okres sprawia, że chcemy, aby wszystko było idealne, aby klimat, który uda nam się wytworzyć przy świątecznym stole pozwolił nam się do siebie zbliżyć, nieco odpocząć i po prostu pobyć razem. Nie trzeba wiele, aby przy pomocy kilku dodatków stworzyć przy stole wyjątkową atmosferę.

Minimalistycznie czy z przepychem?

Choć podczas świąt w jadalni, jak i w całym domu, pojawiają się świąteczne dodatki, to należy pamiętać, aby dekorując jadalnię zachować styl, w jakim urządziliśmy cały dom czy mieszkanie. Jeśli lubimy minimalizm taka również powinna być nasza świąteczna jadalnia. Jeśli w naszym domu króluje styl glamour, angielski cottage czy styl prowansalski dobierzmy świąteczne dodatki właśnie w tym stylu. Bogata oferta świąteczna wielu sklepów na pewno nam to umożliwi. 

Choć nie jest to regułą, podczas świąt na wielu stołach pojawia się specjalna zastawa stołowa. Często biała lub z elementami złotej dekoracji. Taka zastawa na pewno będzie idealna do minimalistycznej, prowansalskiej czy angielskiej jadalni. Jeśli natomiast styl naszej jadalni na to pozwala, a nawet tego wymaga, wybierzmy bardziej odważną zastawę — złote, czerwone, a nawet czarne talerze. Zarówno klasyczna zastawa stołowa, jak i odpowiednio dobrana do stylu domu i jadalni sama w sobie podkreśla wyjątkowy charakter rodzinnego spotkania.

Podobny zabieg zastosujmy wybierając szkło. Poza klasyką możemy wybrać kolorowe lub ozdobne szkło, a nawet pozwolić sobie na kryształy — które wspaniale podkreślą podniosłość chwili. Podobnie sztućce —srebrne sprawdzą się zawsze, złote pozostawmy do bardziej wystawnych wnętrz.

W stonowanych wnętrzach sprawdzą się białe lub szare tekstylia: obrus, serwetki, pokrowce na krzesła, srebrne sztućce i minimalistyczne kieliszki i szklanki.

Do tego świece w szklanych kloszach i na przykład gałązki świerku oraz szyszki jako dekoracja w centralnej części stołu lub na całej jego długości. Taka jadalnia na pewno wprowadzi wspaniały zimowy klimat do naszego domu.

Jeśli natomiast biel i szarości nie są dla Ciebie — proponujemy na przykład jadalnię ze złotymi dodatkami. Biała zastawa jest na tyle uniwersalna, że doskonale sprawdzi się w towarzystwie złotego obrusu i serwetek lub po prostu złotych dodatków. Możesz nie tylko zakupić gotowe dodatki, takie jak złote gałązki i rózgi czy światełka i świece, ale także samodzielnie je wykonać za pomocą złotej farbki, dzięki której pomalujesz szyszki z lasu, które ozdobią Twój stół.

Jeśli natomiast lubisz odrobinę przepychu, proponujemy jadalnię w złoto-czerwonych, złoto-zielonych lub złoto-zielono-czerwonych barwach. Oczywiście tu również sprawdzą się białe talerze i srebrne sztućce natomiast możesz również wybrać wspomnianą wcześniej, bardziej kolorową opcję. Czerwony obrus, złote talerze, kryształowe kieliszki. Nad stołem zielona albo złota jemioła, a na stole czerwone gwiazdy betlejemskie. Co istotne, tych dodatków i kolorów może być naprawdę dużo, ale oczywiście nie należy z nimi przesadzić, aby nie przytłoczyć wnętrza i nie uzyskać zbyt przytłaczającego lub banalnego efektu. Przy zachowaniu umiaru i rozsądku, taka jadalnia może być naprawdę piękna.

Jeśli w jadalni poza stołem i krzesłami znajduje się kredens, komoda czy regał zadbajmy, aby na nich również znalazło się kilka świątecznych dodatków. Lampki, kryształy, świece, świąteczne figurki czy szyszki w odpowiednich kolorach — te drobne przedmioty pomogą nam osiągnąć zamierzony efekt.

Dzięki temu całe wnętrze nabierze świątecznego charakteru i sprawi, że nasze rodzinne spotkania będą naprawdę magiczne.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię
keyboard_arrow_up