Świąteczny stół – minimalizm czy przepych?

14/12/2023
dodany przez
stół świąteczny

Aranżowanie stołu na święta to część bożonarodzeniowej tradycji podobnie jak strojenie choinki. Jak udekorować świąteczny stół, by wyglądał pięknie i klimatycznie?

Stół świąteczny w stylu minimalistycznym

Jeśli Twoje mieszkanie jest nowoczesne i proste, możesz ten styl wykorzystać do dekoracji stołu świątecznego i uzyskać rezultat synergii. Elegancką i harmonijną kompozycję osiągniesz, ograniczając do minimum kolory, formy i dodatki. Stół świąteczny w estetyce minimalizmu utrzymany jest w neutralnej kolorystyce, którą tworzą biały, szary, czarny, beżowy, pastelowy róż. Kolory z tej listy doskonale pasują do wszystkich wnętrz urządzonych minimalistycznie i do siebie nawzajem, więc nie ma obaw o to, że będą się ze sobą „gryźć”. Wystarczy wybrać jeden kolor przewodni lub zestawić kilka stonowanych barw albo odcieni jednego koloru.

Prosty, jednolity obrus lub bieżnik wpisze się w tę stylistykę najlepiej i będzie stanowił tło dla innych elementów. Warto z niego zrezygnować, gdy stół jest wykonany z interesującego materiału – szkła, drewna o pięknym wzorze słojów lub fakturze, bo wtedy blat stołu stanie się częścią aranżacji. Biała lub szara zastawa stołowa bez zbędnych ozdobników dopasuje się do każdego koloru oraz rodzaju obrusa i stołu. Minimalistyczny styl lubi geometryczne kształty, dlatego prostokątna lub kwadratowa porcelana na świątecznym stole podkreśli nowoczesny charakter wnętrza i aranżacji miejsca posiłku.

Dodatkową dekorację mogą stanowić proste serwetki papierowe lub lniane, białe, szare lub beżowe, a także zielone akcenty – gałązki iglaste, ułożone na środku stołu lub wokół talerzy. Świąteczny klimat budują szyszki, orzechy, pierniki, laski cynamonu i drewniane podstawki, które nieco ocieplą minimalistyczną dekorację i dobrze się komponują z zielenią, a jeśli szukasz czegoś więcej, zwróć się w stronę dekoracji ze szkła.

Stół świąteczny z barokowym przepychem

W stylu „na bogato” używa się wielu kolorów, faktur, form i dodatków, co daje kompozycję efektowną i zwracającą uwagę. W barokowym pomieszczeniu doskonale sprawdzą się na stole kolory bożonarodzeniowe – czerwony, zielony, biały, srebrny, złoty. Nasycone pigmentem, mocne barwy będą pasować do bogatych wnętrz. Jedna z nich może dominować albo wybierz kilka żywych kolorów, które zestawisz razem na zasadzie kontrastu.

Kolorowy lub wzorzysty obrus oraz motywy zimowo-świąteczne jak choinki, gwiazdki, bałwanki, renifery czy elfy są zawsze mile widziane na stole w stylu maksymalistycznym. Z kolei tradycyjny, śnieżnobiały obrus wyeksponuje bogatą zastawę stołową (kolorową lub ze wzorami świątecznymi) oraz obfite dekoracje z poinsecji, ostrokrzewu, liści eukaliptusa. Kolor porcelany może być zsynchronizowany z jednym z kolorów serwetek lub obrusa. Talerzyki deserowe mogą natomiast kontrastować z głównymi talerzami – w stylu pełnym przepychu nie ma ograniczeń.

Sztućce i szklanki w kolorze srebrnym lub złotym, ozdobne kieliszki do napojów, rozłożone na stole w dużej ilości dodają blasku i elegancji wnętrzu w stylu glamour. Serwetki można ozdobić wstążkami lub pierścionkami, uformować fantazyjnie. Za dekoracje posłużą bombki, łańcuchy, girlandy, lampki choinkowe, cukierki, figurki, pierniczki, suszone owoce ułożone wokół talerzy, na serwetkach lub na środku stołu, a także na meblach w salonie i jadalni. Chodzi o wystawność – by stół i wnętrza ociekały ozdobami.

 

Którą wersję wybrać? Wszystko zależy od tego, która stylistyka jest Ci najbliższa i najlepiej wpisuje się w aranżację salonu lub jadalni. Pamiętajmy o tym, że stół nie jest samotnikiem – stanowi część wnętrza i jeśli będzie się z nim dobrze komponował, to całość da spektakularny i harmonijny efekt.

 

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię
keyboard_arrow_up