26/02/2020
dodany przez
Malarz, teoretyk sztuki, publicysta, twórca teorii unizmu, projektant druku funkcjonalnego.
Władysław Strzemiński odegrał w życiu niejedną rolę. Kim był, czym się zajmował?
Zapraszamy do kolejnego wpisu z serii: Sylwetki twórców polskiego designu.
- Władysław Strzemiński urodził się w 1893 roku w Mińsku, w rodzinie polskiej. Jako jedenastoletni chłopiec został wysłany do Korpusu Kadetów im. Aleksandra II w Moskwie, a następnie rozpoczął naukę w elitarnej Wojskowej Szkole Inżynieryjnej im. cara Mikołaja w Petersburgu.
- Kariera wojskowa zakończyła się w trakcie I wojny światowej, kiedy Strzemiński został ciężko ranny - stracił rękę, nogę i widzenie w jednym oku. Przez następne dwa lata Strzemiński przebywał w szpitalu, gdzie zainteresował się sztuką, a także poznał swoją przyszłą żonę Katarzynę Kobro.
- W 1918 roku Strzemiński uczęszczał do Pierwszych Państwowych Wolnych Pracowni w Moskwie. Tam poznał Kazimierza Malewicza i Władimira Tatlina. Tego pierwszego został asystentem.
- W ciągu kilku lat Strzemiński znalazł się w czołówce rosyjskiej awangardy. Artysta współpracował między innymi z El Lissickim i Aleksandrem Rodczenką.
- W 1922 roku Strzemiński wraz z żoną uciekli do Polski, gdzie zamieszkali na wsi. Wiedli skromne życie za pieniądze, które Strzemiński zarobił, ucząc po szkołach. Szczęście dopisywało w życiu artystycznym. Strzemiński nawiązał kontakty z przedstawicielami rodzącej się w Polsce awangardy, współpracował z pismem „Zwrotnica” i grupą „Blok", a także wraz z żoną napisał teoretyczną książkę „Kompozycja przestrzeni”.
- W 1932 roku Strzemiński został laureatem prestiżowej Nagrody Artystycznej miasta Łodzi, która umożliwiła małżeństwu wakacje w Chałupach, a potem w Zakopanem. W stolicy polskich Tatr poznali Witkacego, który nie przypadł Strzemińskiemu do gustu.
- Koniec II wojny był końcem małżeństwa Strzemińskiego z Kobro. Mężczyzna wyprowadził się z domu i przyjął posadę nauczyciela akademickiego, którą utracił w 1950 roku.
- Strzemiński zmarł na gruźlicę w 28 grudnia 1952 roku. Został pochowany na cmentarzu w Łodzi. Najważniejsze dzieła Strzemińskiego to serie Kompozycji unistycznych, Kompozycje architektoniczne i Powidoki.
My również kochamy polski design. Sprawdź marki polskich producentów w MIX MEBLE.