Powrót do szkoły, czyli urządzamy pokój ucznia

29/08/2024
dodany przez Magdalena Namysł
pokój młodzieżwoy

Zanim obowiązki szkolne zdominują codzienność domowników, sprawdź, czy pokój ucznia jest właściwie przygotowany! Odpowiednio urządzone wnętrze pomoże dziecku w efektywnej nauce i zapewni komfort na co dzień. Meble do pokoju ucznia – zwłaszcza biurko i krzesło – powinny być dostosowane do wieku i wzrostu dziecka oraz jego potrzeb związanych z różnymi etapami edukacji.

Pokój dla pierwszoklasisty – kolor, nauka i zabawa

Pokoje uczniów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze szkołą, łączą naukę z zabawą. Nie tylko funkcjonalność mebli jest istotna, ale i ich atrakcyjność wizualna. Meble można ozdobić najklejkami z motywem ulubionych bohaterów z bajek. To zachęci dziecko do tego, by w barwnym wnętrzu sięgać po nową wiedzę.

Ważne jest, aby biurko dla pierwszoklasisty dopasować do wzrostu dziecka. Optymalną i ekonomiczną opcję stanowi biurko z możliwością regulacji wysokości – może „rosnąć” z dzieckiem. Szuflady w biurku pozwolą uczniowi mieć pod ręką najpotrzebniejsze przybory szkolne, książki i zeszyty. Do tego mebla należy dobrać ergonomiczne krzesło z regulowanym oparciem i siedzeniem, wspierające prawidłową postawę ciała.

Niskie, kolorowe regały z półkami na poziomie wzroku dziecka będą praktycznym miejscem do przechowywania, z którego pierwszoklasista może samodzielnie korzystać. W pokoju ucznia pierwszej klasy warto wydzielić wolną przestrzeń do zabawy ulubionymi zabawkami na dywanie.

pokój młodzieżowy

Pokój dla starszych dzieci – dobra organizacja i funkcjonalność

Starsi uczniowie mają więcej przedmiotów w szkole, potrzebują więcej miejsca do przechowywania na i w biurku. Dobrze jest wybrać mebel z nadstawką albo dodatkowym kontenerem z szufladami. Wyższe i bardziej pojemne regały oraz półki ścienne pomieszczą bogatsze biblioteczki i kolekcje materiałów, które gromadzą się w pokoju w miarę postępów w edukacji szkolnej.

W pokoju starszego dziecka ważna jest strefa odpoczynku i snu. Większe łóżko z wygodnym materacem i dodatkowymi pojemnikami na pościel i sezonowe ubrania pozwoli zaoszczędzić miejsce, a dziecku zrelaksować się po długim dniu w szkole.

pokój dla dzieci

Pokój dla nastolatka – styl i praktyczne rozwiązania

Dorastające dziecko ma swoje grono znajomych i silnie ukształtowany gust, dlatego pokój powinien odzwierciedlać jego styl życia. Osobiste królestwo każdego nastolatka to jego azyl, który spełnia funkcje związane z nauką, snem i relacjami społecznymi. Pokój staje się miejscem spotkań z kolegami.

Szkoła średnia i dodatkowe projekty, które wymagają wysokiej produktywności i pracy z materiałami drukowanymi i elektronicznymi, to konieczność inwestycji w biurko o dużej przestrzeni roboczej. Większe biurko z dodatkowymi półkami na sprzęt komputerowy i drukarkę oraz z przegródkami na drobiazgi zapewni komfort podczas nauki, ale i miejsce do realizowania pasji. Hobby w okresie nastoletnim stanowi ważną część codzienności i pozwala oderwać się od szkolnych obowiązków.

Długie godziny nauki i zabawy przed ekranem komputera lepiej spędzać na krześle biurowym zaprojektowanym zgodnie z zasadami ergonomii, aby dawało ono oparcie dla kręgosłupa nastolatka.

pokój nastolatka

Młody człowiek, który ma bogatą kolekcję ubrań i akcesoriów, doceni dużą, pojemną szafę z dobrze zorganizowanym wnętrzem. Przydadzą mu się regały na przedmioty wyrażające osobiste zainteresowania, takie jak gry komputerowe i planszowe, książki, płyty z ulubioną muzyką.

W pokoju nastolatka niezbędna jest także strefa relaksu, w której można odpoczywać i przyjmować gości. Kameralny kącik z fotelami lub pufami, kanapą i stolikiem doskonale spełni to zadanie.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię
keyboard_arrow_up