Sypialnia to miejsce odpoczynku i regeneracji, które powinno sprzyjać wyciszeniu i komfortowi. Przestrzeń urządzona w duchu minimalizmu to łatwiejsze utrzymanie porządku oraz lepsze możliwości odpoczynku i regeneracji. Sercem każdej sypialni jest łóżko, ale duże znaczenie ma także szafa. Jak wybrać odpowiednie meble, by nie tylko przeprowadzić minimalistyczną metamorfozę sypialni, ale i ułatwić sobie życie na co dzień?
Minimalizm we wnętrzach lubi zarówno prostotę designu, jak i wielofunkcyjność mebli. Minimalistyczne łóżko do sypialni cechuje się nieskomplikowaną, geometryczną bryłą, oszczędną formą, brakiem ozdobników. Najczęściej jest kolorystycznie jednolite – dominują stonowane, jasne, neutralne barwy, wśród których prym wiodą biel, szarość, beż, czerń, pastele. Łóżko w minimalistycznej sypialni powinno być dopasowane do aranżacji. Można wybierać spośród modeli tapicerowanych, metalowych lub drewnianych. Łóżka z pojemnikiem na pościel lub szufladą pozwolą wykorzystać przestrzeń możliwie najefektywniej. To praktyczne rozwiązanie, które pomoże zachować nienaganny porządek i ukryć dodatkowe poduszki, kołdrę, koce i domowe tekstylia.
Możliwości małych mieszkań są ograniczone i w takim przypadku sprawdzi się np. łóżko z regałem i podłogą z kolekcji 4 You. Dzięki podnoszonemu stelażowi, skrzyni i różnym modułom, które jednocześnie personalizują mebel, domownicy zyskują w strefie snu dodatkowe miejsce do przechowywania. Dzięki temu łatwiej zorganizować przestrzeń i uniknąć bałaganu.
Styl minimalistyczny sypialni zakłada mniejszą liczbę mebli i rzeczy, ale wyższą ich jakość. Mniej znaczy więcej – to naczelna zasada minimalistów. Solidne wykonanie i trwałe materiały (lite drewno, skóra naturalna, szeroka gama wysokojakościowych tkanin obiciowych) wpisują się w filozofię minimalizmu we wnętrzach.
Barokowe wezgłowia, rzeźbienia, dekoracyjne nóżki, pikowania to elementy zbędne, ponieważ są zbyt ozdobne do aranżacji w minimalistycznym stylu. Lepiej będzie wyglądać wysoki, prosty zagłówek niż zdobiony przeszyciami i dekoracyjnymi poduszkami. Zamiast błyszczących powierzchni korzystniej postawić na matowe wykończenia, a krzykliwe wzory i kolory zastąpić gładkimi materiałami, w naturalnej i neutralnej kolorystyce. Taka stonowana całość nie musi być nudna! W minimalistycznej sypialni interesująco będzie się prezentować łóżko o futurystycznej bryle i ekspresyjnie poprowadzonej linii boków jak ekstrawagancki i oryginalny model Comforteo – Kller.
Warto pamiętać, że wysokość i szerokość łóżka będą miały wpływ na proporcje całego pomieszczenia i wrażenia optyczne. Niższe łóżka sprawiają, że sypialnia wydaje się wyższa!
Odpowiednie przechowywanie zagwarantuje szafa nie tylko pojemna, ale i dobrze zorganizowana. To podstawowy mebel pomagający uporządkować codzienne życie. Zwłaszcza w mniejszej sypialni ułatwi ona wprowadzenie i utrzymanie porządku. Może być kilkudrzwiowa, narożna, mieć lustro, szuflady, miejsce na buty. Szafa z systemem przesuwnym oznacza oszczędność przestrzeni i brak problemu związanego z wydzieleniem miejsca potrzebnego na otwarcie drzwi w tradycyjny sposób.
Dobrą inwestycją jest zakup szafy z wewnętrznym systemem organizacji, dzięki któremu każde ubranie i akcesorium będzie miało swoje miejsce. Półki o regulowanej wysokości, kosze cargo na dodatki, szuflady z organizerami, opuszczane drążki ułatwią zachowanie porządku w perspektywie długoterminowej.
Ważny jest nie tylko aspekt funkcjonalny, ale i estetyczny. W sypialni minimalistycznej nie sprawdzą się szafy klasyczne, stylizowane, z giętymi frontami, ale proste, z nowoczesnym designem, cechujące się symetrią.