Materace do snu - jak wybrać najbardziej odpowiedni?

 Dlaczego wybór odpowiedniego materaca jest ważny?

Przeciętny człowiek śpi około 8 godzin na dobę, co oznacza, że średnio 1/3 życia spędzamy w łóżku, dlatego właśnie tak ważny jest dobór materaca do spania, który dzięki temu, że będzie odpowiednio dopasowany, pomoże złagodzić, a także zapobiec wielu schorzeniom związanym z kręgosłupem lub układem krążenia. Odpowiednio dobrany model powinien w jak największym stopniu odciążać kręgosłup, a także zapewnić możliwość przybrania przez niego naturalnej pozycji, tj. lekko wygiętej na kształt litery na S leżąc “na wznak”. W ten sposób plecy oraz mięśnie odprężają się, a przestrzeń między dyskami może się ponownie napełnić płynem, a co za tym idzie w pełni zregenerować.

Indywidualizm w wyborze materaca to klucz do sukcesu. Dobór materaca rozpoczynamy od opisu cech budowy ciała człowieka. Podstawowym rozróżnieniem przy wyborze materaca jest PŁEĆ ze względu na budowę miednicy i rozkład masy ciała pod kątem punktów nacisku, które zupełnie inaczej się rozkładają się pomiędzy kobietą, a mężczyzną. Kolejną cechą jest WAGA CIAŁA – która sugeruje, że osobom lżejszym zalecane są materace nieco bardziej miękkie, cięższym zaś nieco twardsze. Równie ważną cechą jest WZROST – twardość materaca może być inaczej odczuwalna przez osobę ważącą 60 kg przy wzroście 160 cm, a zupełnie inaczej u kogoś, kto ma 180 cm wzrostu. Istotną kwestią pozostaje również stan zdrowia przyszłego użytkownika – warto tutaj wziąć pod uwagę przede wszystkim choroby kręgosłupa, ale także problemy z układem krążenia oraz to, jak wiele czasu w ciągu dnia spędza się w łóżku. Twarde podłoże z pewnością nie sprawdzi się w przypadku najmłodszych oraz osób starszych lub mających kłopoty z krążeniem. Na miękkim z kolei nie powinny spać osoby dorastające, ponieważ materac taki może utrudnić prawidłowy rozwój kręgosłupa.

Pamiętajmy, że materac to nie tylko element wyposażenia, mający zapewnić nam wrażenia estetyczne, gdyż od niego zależy nasze zdrowie.

Na pomoc w subiektywnych odczuciach przy testowaniu materaca przed zakupem przychodzi nam technologia XSENSOR dostępna w STREFIE SNU MIX MEBLE (Kraków ul. Wadowicka 8a) – wyposażoną w matę sensoryczną połączoną z aplikacją, która łączy indywidualne cechy budowy ciała człowieka z parametrami idealnego materaca jaki powinniśmy wybrać dając odpowiedź na pytania:

  • MATERAC TWARDY czy MIĘKKI DLA NASZEJ ULUBIONEJ POZYCJI PODCZAS SNU ?
  • MATREC PIANKOWY, SPRĘŻYNOWY, LATEKSOWY CZY WYPEŁNIENIE NATURALNE ?
  • HIGIENICZNOŚĆ POKROWCA MATERACA – MATERAC DWUSTRONNY LATO ZIMA ?
  • JEDEN DROGI czy DWA TAŃSZE MATERACE?,

 

No i jaki STELAŻ ?

 

MATERAC TWARDY czy MIĘKKI DLA NASZEJ ULUBIONEJ POZYCJI PODCZAS SNU  ? 

Najistotniejsze zadanie jakie musi spełniać materac to odpowiednie podparcie kręgosłupa, dlatego powinien on być dostosowany przede wszystkim do wzrostu i wagi ciała. Dość powszechna jest opinia, że materac powinien być jak najtwardszy. Pogląd ten pochodzi z czasów, kiedy stosowano proste sprężyny bonnelowe, trawy morskie i włókno kokosowe, a synonimem trwałości i jakości, była twardość. Prawda jest taka, że to waga człowieka jest wyznacznikiem nośności i jeśli wybierzemy model zbyt twardy to będziemy się na nim męczyć. Dobrze dobrany materac nie jest ani zbyt twardy, ani zbyt miękki, lecz idealnie dostosowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Musimy pamiętać, że wybrany model powinien być przynajmniej o 20 cm dłuższy od osoby, która będzie na nim spała. Każdy człowiek posiada inną budowę, dlatego jeśli jest cięższy, materac ma być twardszy, zaś w przypadku osoby lekkiej – bardziej miękki. Często można spotkać się z rozgraniczeniem twardości do 80 kg i powyżej (H2 i H3), przy założeniu 150 – 170 cm wzrostu. Dlatego też może się okazać, że niska osoba o grubszej budowie ważąca mniej niż 80 kg powinna spać na materacu H3 i odwrotnie, wysoka, szczupła osoba ważąca 90 kg na materacu H2. Podsumowują materac powinien być indywidualnie dobrany do budowy ciała tak, by było odpowiednio podparte, a kręgosłup w każdej pozycji przybierał naturalne krzywizny.
  Kolejnym poza budową ciała wyznacznikiem do wyboru twardości materaca powinna być pozycja jaką przyjmujemy najczęściej podczas snu. Jeśli śpisz na boku potrzebujesz materaca, który elastycznie dopasowuje się do ciała i pozwoli wystającym częściom, tj. ramiona i biodra się zagłębić, a kręgosłupowi przyjąć linię prostą.

Gdy leżymy na wznak lub na brzuchu, ciężar ciała rozkłada się bardziej równomiernie. Dopasowując materac  powinniśmy zwrócić uwagę, czy kręgosłup w okolicach lędźwi nie wygina się zbyt mocno, ani nie przylega nadmiernie do materaca. W tym przypadku wybierajmy nieco twardsze modele. Jeśli często zmieniasz pozycję podczas snu, polecamy modele aktywnie dopasowujące się zmian.
    Osoby, które borykają się z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa powinny przed zakupem materaca skonsultować się z ortopedą, który określi jak twardy model powinny używać. Odpowiednio dobrany materac pozwoli złagodzić dolegliwości, a co najważniejsze nie wpływa na pogłębianie się wad postawy.
    Ostatni aspekt dotyczy indywidualnych preferencji. Należy zachować równowagę pomiędzy przyzwyczajeniem a tym co będzie odpowiednie dla kręgosłupa. Alergicy powinni również mieć na uwadze właściwości swojej skóry oraz zdrowie dróg oddechowych i wybierać materace odpowiednie dla ich specyficznych potrzeb.    

Rozwój technologii i dążenie do budowania coraz lepiej dopasowanych materaców spowodowały wprowadzenie wyrobów posiadających różne strefy twardości. Stawia nas to przed dylematem dotyczącym tego, ile stref powinien posiadać materac. Materace dzielą się na 1-,3-,5-, i 7-strefowe. Strefy te wydzielono po to, aby dawały odpowiednie podparcie dla głowy, szyi i barków, lędźwi, bioder, ud, łydek i stóp. Trzeba pamiętać, że strefy twardości zaprojektowane są pod średni wzrost i przy założeniu, że nie zmieniamy zbyt często swojej pozycji podczas snu i tylko wtedy idealnie spełniają swoją rolę. W innym przypadku ich znaczenie jest raczej drugorzędne.

 

JAKIE WYPEŁNIENIE MATERACA, PIANKOWE, SPRĘŻYNOWE CZY LATEKSOWE ?

Pierwszym kryterium w tej decyzji powinno być wypełnienie materaca. Wkład to to, co znajduje się wewnątrz, a jego rodzaj wpływa na komfort snu, wypoczynek, oraz na zdrowie. Wypełnienie powinno zapewnić kręgosłupowi odpowiednie podparcie oraz ułożenie. Każdy typ materaca ma inne właściwości, które pokrótce postaramy się teraz opisać:

 

  • Materace piankowe – wykonane z pianki poliuretanowej lub nowocześniejszej pianki wysokoelastycznej. Pianka wysokoleastyczna w porównaniu ze zwykłą pianką poliuretanową charakteryzuje się większą elastycznością, która znacznie podnosi komfort użytkowania oraz wpływa na wydłużenie żywotności materaca. Najnowocześniejszą pianką stosowana w produkcji materacy jest pianka termoelastyczna (……………) Zwiększa ona swoją elastyczność wraz ze wzrostem temperatury. Przejmując ciepło dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia odpowiednie ułożenie na całej powierzchni. Po odkształceniu pianka powoli wraca do pierwotnego położenia.
  • Materace sprężynowe (woreczkowe, kieszonkowe) - Materace wykonane na podstawie sprężyn kieszeniowych, które nie są ze sobą połączone drutem, lecz cienkim woreczkiem tkaninowym. Takie rozwiązanie daje mnóstwo elastycznych punktów podparcia dla kręgosłupa i świetnie dostosowuje się do kształtu ciała. Im więcej sprężyn w danym modelu tym więcej punktów podparcia, a co za tym idzie wyższy komfort snu. Dzięki temu, że każda sprężyna pracuje osobno materac woreczkowy jest bardzo cichy. Sprężyny układają się liniowo i wraz ze wzrostem obciążenia, proporcjonalnie się uginają. Siadając na modelu kieszeniowym, dość mocno się w nim zagłębimy, będzie też trudniej się obrócić, jednak, gdy się na nim położymy bardzo dobrze dopasuje się do kształtu ciała.
  • Materace lateksowe -  Pianka lateksowa otrzymywana jest podczas połączenia lateksu syntetycznego z naturalnym mleczkiem drzewa kauczukowego. Lateks charakteryzuje się wysoką trwałością i elastycznością punktową, doskonale dopasowuje się do kształtów ciała i gwarantuje wysoki komfort i higienę snu. Dzięki systemowi otworów wnętrze materaca poddawane jest procesowi ciągłej wentylacji, a dodatkowo posiada właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne. Tego typu materace polecane są zwłaszcza dla alergików.

NATURALNE WYPEŁNIENIE – MIT trawy i kokosu

Hasło marketingowe – ,,NATURALNE WYPEŁNIENIE” czyli niezwykłe działanie naturalnych włókien kokosowych i trawy morskiej to mit. Niewiele osób wie, że aby mogły one być użyte do budowy materaca muszą być nasączane substancjami chemicznymi, które zapobiegają procesom gnilnym. Ich zadaniem jest utwardzenie materaca. Kokos bywa mylony z trawą morską, która dużo szybciej traci swoje właściwości i wysusza się, gdyż jej naturalnym środowiskiem jest ocean.

HIGIENICZNOŚĆ POKROWCA MATERACA – MATERAC DWUSTRONNY LATO ZIMA

Wybór pokrowca jest bardzo ważnym elementem wyboru całego materaca. Pokrowiec nie tylko chroni wnętrze przed mechanicznymi uszkodzeniami, ale także może wzbogacać materac o dodatkowe właściwości.  Dobrej jakości pokrowiec jest wytrzymały i zapewnia dobrą wentylację oraz higienę użytkowania. Pokrowce ze stroną letnią i zimową są pikowane wełną, która może powodować kurczenie lub rozciąganie pod wpływem temperatury. Z tego względu pokrowiec o takiej zawartości jest mało higieniczny i w szczególności nie nadaje się dla alergików. Ze względów zdrowotnych i funkcjonalnych lepiej inwestować w pokrowce, które w każdej chwili można zdjąć, wyczyścić, a nawet wymienić. Najwyższej klasy modele mają „oddychającą” strukturę, zbudowaną z mocnych syntetycznych i naturalnych włókien.

JEDEN DROGI czy TAŃSZE MATERACE ALE DWA?,

Niewątpliwie na cenę materaca bezpośredni wpływ mają surowce oraz komponenty z których został on zrobiony. Nie sposób ukryć, że ze wzrostem ceny, wzrasta też jakość materaca i jeśli pragniemy nabyć taki, który posłuży nam przez długi czas, to warto jest zainwestować w droższy model. Materace z wyższej półki są wykonane z  lepszych jakościowo materiałów i dlatego są bardziej wytrzymałe, odporne na nacisk i gwarantują stabilniejsze podparcie dla kręgosłupa. Tańszy materac szybciej ulegnie deformacji pod wpływem jego użytkowania, a nieodpowiednio dobrany obciąża kręgosłup i nie pozwala mu się rozluźnić. W sypialni zwykliśmy wymieniać firany, zasłony, pościel, rzadko zwracając uwagę na stan materaca. I choć jest to wyposażenie sypialni, którego nie widać to wgniecenia i deformacje mogą skutkować różnego rodzaju dolegliwościami. Materac wysokiej klasy pozwala uchronić nas od sytuacji tego typu, a dobrze dobrany jest inwestycją w nasze zdrowie. Płacimy za jakość i trwałość, a więc materace z trwałych surowców naturalnych (tj. lateks) są droższe od materacy z surowców syntetycznych i mniej trwałych (tj. pianka poliuretanowa). Z tych względów planując budżet, warto kupić najlepszy model na jaki nas w danym czasie stać. Lepiej oszczędzić dodatkowe pieniądze i kupić materac, który będzie służył przez lata, niż zaoszczędzić i budzić się codziennie zmęczonym i obolałym. Również dylemat związany z wyborem materaca w sypialni małżeńskiej może być problemem, czy dwa dostosowane do indywidualnych potrzeb czy jeden uniwersalny. Trzeba pamiętać, że przy wyborze pierwszej opcji na łączeniu materacy pojawi się strefa mniejszej twardości, utrudniająca użytkowanie, więc jeśli mimo wszystko chcemy takiego rozwiązania zwróćmy uwagę na to, by oba materace miały taką samą wysokość oraz sposób szycia pokrowca. Dwa materace polecamy osobom znacznie różniącym się gabarytami i o zdecydowanie różnych preferencjach. W innym wypadku lepszy będzie wybór elastycznego materaca, który sprawdzi się nawet dla osób o zróżnicowanej budowie ciała. Stosując jeden materac nie należy obawiać się o odczuwanie ruchów drugiej osoby. Obecnie stosowane technologie do budowy materacy elastycznych idealnie je izolują.

Pełną ofertę materacy znajdziesz tutaj.

 

Jaki STELAŻ ?

Wybór odpowiedniego stelaża nie jest bez znaczenia. Jest to bardzo niedoceniany element składowy łóżka. Odpowiednio dobrany ułatwia wentylację materaca, wpływa na jego trwałość i twardość, oraz poprawia jakość snu. Na rynku można znaleźć łóżka z  zamontowanymi stelażami. Niestety większość takich ram wyposażonych jest w listwy sosnowe lub sklejkowe płyty. Jeśli wybieramy takie rozwiązanie to musimy być świadomi, że skracamy w ten sposób znacznie żywotność materaca. Aby dobrze wybrać stelaż należy wiedzieć, jaki chcemy kupić materac. Zaleca się stosowanie stelaży z listew giętkich do wszystkich materacy elastycznych( kieszeniowych, lateksowych, termo i wysokoelastycznych). Tylko materace twarde z przekładkami kokosowymi i na sprężynie kieszeniowej o średnicy 5,5 cm mogą leżeć na stelażach, w których odstępy między listwami wynoszą do 8 cm. Pozostałe modele mogą być podparte stelażami o gęstości listew, 3-4 cm.

Pełną ofertę stelaży znajdziesz tutaj.

 

keyboard_arrow_up