Strona Główna » Trendy » Jak funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie

Jak funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie


Małe mieszkania stają się coraz bardziej popularne, nie tylko ze względów ekonomicznych, ale coraz częściej ideologicznych — wiele osób zaczyna ograniczać ilość rzeczy, które posiada, a także społecznych — zwiększa się ilość osób określanych jako „single”. Dla wielu małe mieszkanie to również pierwszy krok do większego metrażu w przyszłości. Jak urządzić małe mieszkanie, aby było jak najbardziej funkcjonalne? Dziś skupimy się na salonie i sypialni.


Urządzenie małego mieszkania to bardzo często wyzwanie dla osób, które w nim zamieszkają, ale także dla projektantów wnętrz. Decydując, jak je urządzimy musimy brać pod uwagę nie tylko funkcjonalność mebli, ale także powierzchnię, którą dysponujemy. Dobrym podejściem jest wybór jednej kolekcji mebli, która dostarczy nam wszystkie potrzebne elementy. Dzięki spójnemu designowi wnętrze będzie wyglądać elegancko i nowocześnie, a meble będą oddzielały poszczególne „pomieszczenia”.

Jeśli kuchnia, salon, sypialnia, a nawet biuro będą się znajdować w jednym pomieszczeniu, proponujemy tworzyć poszczególne sekcje mieszkania zaczynając od kuchni. W kawalerce najlepiej zainstalować kuchnię na jednej ścianie, aby nie zabierać tak cennego miejsca. Przestrzeń możemy podzielić na kuchenno-jadalną — ustawiając stół zaraz za kuchnią lub kuchenno-salonową, tak aby za kuchnią znalazły się ława i fotele czy mała sofa. Jeśli telewizor jest koniecznością, warto zainstalować płaski ekran na ścianie i otoczyć go funkcjonalnymi szafkami. Ten układ sprawdzi się również, dlatego, że pozwoli na oddzielenie salonu od sypialni, a konkretnie od naszego łóżka. Gotując w kuchni będziemy mogli zerkać na telewizor, a zasypiając, zyskamy nieco oddechu od technologii. Oczywiście przy małych powierzchniach warto również przemyśleć wykorzystanie rozkładanej kanapy jako mebla salonowego i łóżka, ale wybierając odpowiednie łóżko - wbrew pozorom - możemy zyskać wiele dodatkowej przestrzeni. Dobrym przykładem są łóżka modułowe, które poza miejscem na duży wygodny materac posiadają także wiele półek, które możemy dowolnie zagospodarować. Dzięki modułom takie łóżko możemy wyposażyć w kilka dodatkowych półek na książki czy dokumenty, ale także rozbudować na przykład w momencie, w którym w naszej małej oazie pojawi się dziecko. A jeśli przestrzeń na to pozwoli dodać nawet małe biurko. Jeśli nie, naszym biurkiem może być stół, który dzięki ustawieniu go w sekcji sypialnej, a nie kuchennej pozwoli nam stworzyć kolejną — biurową - przestrzeń. Kolejnym atutem tego układu jest możliwość ustawienia półek i szafek w części salonowej, a szafy w części sypialnej. To kolejny element, który ustawiony naprzeciwko łóżka tworzy przestrzeń sypialną, a jednocześnie podczas spożywania rodzinnego obiadu nie rozprasza nas, jak telewizor w salonie.

Wybierając dodatki takie jak stół czy ława również zadbajmy o to, aby jeśli to możliwe, znajdowało się w nich dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy. W małych mieszkaniach ta dodatkowa przestrzeń jest naprawdę cenna i robi ogromną różnicę. Wybierzmy więc kolekcję mebli, która nam to zagwarantuje. Skupmy się na najbardziej potrzebnych meblach, czyli fotelach lub kanapie, ławie, stole i krzesłach, łóżku i funkcjonalnej szafie. Wykorzystajmy też dostępne miejsce na ścianach, na wiszące elementy takie jak, już wspomniany, telewizor, ale także półki i szafki, wieszaki oraz ozdoby — na przykład obrazy. Każdy element, który zabiera dodatkową powierzchnię podłogi, sprawi że możemy czuć się przytłoczeni. Aby uniknąć tego efektu, warto wybierać nowoczesne kolekcje, które dzięki panującym trendom są minimalistyczne i praktyczne, co pozwala na uniknięcie efektu zagracenia.

Małe mieszkanie to dla wielu z nas spełnienie marzeń. Odpowiednio je urządzając, możemy zadbać o wygodę, ale także tak ważną w tym przypadku funkcjonalność. Z pomocą przychodzą nam nowoczesne rozwiązania, które sprawią, że w małym mieszkaniu poczujemy się jak w prawdziwym pałacu.

Jeśli szukasz praktycznych i eleganckich rozwiązań do swojego mieszkania odwiedź nasz salon w Krakowie na ulicy Wadowickiej 8A, gdzie nie tylko możesz obejrzeć je na ekspozycji, ale także zasięgnąć rady naszych ekspertów, którzy odpowiedzą na twoje pytania i pomogą ci dokonać wyboru. Zachęcamy również do kontaktu poprzez e-mail, telefonicznego oraz na Facebooku.