Strona Główna » Trendy » Wybieramy oświetlenie do wnętrza

Wybieramy oświetlenie do wnętrza

 

Dobrze dobrane oświetlenie może sprawić, że pomieszczenie nabierze nowego blasku. Jego najważniejsze elementy zostaną odpowiednio wyeksponowane. A punkty światła we właściwych miejscach będą pełnić nie tylko rolę dekoracyjną, ale także użytkową.

Jak prawidłowo dobrać oświetlenie do wnętrza podpowiadamy w tym artykule.

 

Wybierając oświetlenie do wnętrza powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na wygląd lampy, ale także na to, jaki efekt chcemy osiągnąć dzięki światłu. Idealna zatem będzie lampa, która odpowiada naszym gustom, spełnia swoje zadanie i jest odpowiednio dobrana do pomieszczenia.

Właściwie w każdym pomieszczeniu można zastosować dwa rodzaje oświetlenia. Światło górne — jako jedyne oświetlenie wnętrza lub jako główne oświetlenie uzupełnione dodatkowymi lampami lub światło punktowe, czyli zastosowanie we wnętrzu kilku punktów światła, bez światła górnego. Światło górne doskonale sprawdzi się na przykład w jadalni oraz większych pomieszczeniach, a światło punktowe w salonie czy w łazience oraz w małych mieszkaniach.

Drobne oświetlenie natynkowe czy wpuszczane pozwala tworzyć punkty światła, które mogą powiększyć przestrzeń, tworząc odpowiednio linie poziome, dla poszerzenia i pionowe dla wydłużenia wnętrza — wprowadzają również nowoczesny styl. Warto wykorzystać je w przedpokoju czy łazience, aby optycznie powiększyć przestrzeń i jednocześnie nie zabierać jej. Światło górne idealnie sprawdzi się w jadalni lub nad stołem kuchennym, ponieważ oświetli w całości najważniejszy mebel w pomieszczeniu. Poza nim, w kuchni warto zastosować światło pod szafkami i w witrynach, co ułatwi poruszanie się po kuchni, ale także wyeksponuje na przykład zestaw porcelany. W pomieszczeniach, które służą głównie do relaksu, takich jak salon, światło punktowe wprowadzi odpowiedni klimat, pozwoli się zrelaksować i odpocząć osobom w nim przebywającym.

Warto zwrócić uwagę na konkretne funkcje lamp. Lampa podłogowa obok fotela ułatwi i uprzyjemni czytanie. Lampa biurkowa z odpowiednio dobraną barwą światła sprawi, że oczy będę się wolniej męczyły podczas pracy wieczorami. Kinkiety nad kanapą czy łóżkiem pozwolą na wygodną lekturę ulubionej książki  przed snem, a ich światło pomoże spokojnie zasnąć.

Kiedy wiesz już, w jakich miejscach w pomieszczeniu musi pojawić się światło i jaki rodzaj lampy jest niezbędny, aby osiągnąć wymarzony efekt czas, aby zastanowić się, w jakim stylu lampy najlepiej dopełnią wnętrze. Co może dodać mu harmonii to wybór wszystkich lamp z jednej kolekcji, która pasuje stylem do stylu wnętrza. Do minimalistycznych, nowoczesnych, skandynawskich i loftowych przestrzeni wybierz proste, białe, czarne lub miedziane lampy. Z pełnymi lub na przykład drucianymi kloszami. Możesz również wybrać żyrandole o futurystycznych kształtach.

Natomiast do przestrzeni klasycznych, w stylu glam, shabby chic czy prowansalskim wybierz klasyczne kinkiety, lampki i żyrandole, w tym, jeśli tylko pozwala Ci na to przestrzeń żyrandol kryształowy, czyli przedmiot, który nie poddaje się trendom i jest absolutną klasyką wśród oświetlenia.

Wybierając oświetlenie do mieszkania czy domu, możesz kierować się własnym gustem, panującymi trendami, poradami specjalistów. Najważniejsze, aby wcześniej zaplanować położenie poszczególnych lamp, a także ich przeznaczenie. Dzięki temu masz szansę uzyskać wspaniały efekt, który nie tylko będzie ozdobą pomieszczenia, ale pozwoli Ci poczuć się naprawdę komfortowo.

 

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem oświetlenia, zachęcamy do odwiedzenia naszego salonu, w Krakowie na ulicy Wadowickiej 8A, gdzie nie tylko możesz obejrzeć je na ekspozycji, ale także zasięgnąć rady naszych ekspertów, którzy odpowiedzą na twoje pytania i pomogą ci dokonać wyboru. Zachęcamy również do kontaktu poprzez e-mail, telefonicznego oraz na Facebooku.