Strona Główna » Trendy » Ławostoły — idealne rozwiązanie do małych pomieszczeń

Wybór mebli do domu czy mieszkania potrafi być nie lada wyzwaniem. Kiedy już wybierzemy styl, w jakim urządzimy nasz dom, przychodzi czas wyboru konkretnych kolekcji i mebli. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ oferta jest bardzo bogata i stale poszerzana. W każdym sezonie pojawiają się również nowości i nowinki techniczne, które przyciągają uwagę. Kiedy urządzamy mniejszy metraż często zastanawiamy się, gdzie ustawić stół i czy jest to w ogóle możliwe. W tym artykule podpowiadamy kilka rozwiązań do małych pomieszczeń.

 

Stylowy kompromis

Urządzając mały metraż często musimy iść na kompromis. Nie oznacza on jednak, że wnętrze nie będzie spełniać naszych oczekiwań. Wiąże się to natomiast z koniecznością ograniczenia ilości mebli i przedmiotów, a także koniecznością rozsądnego rozplanowania ich rozmieszczenia w domu.

Niektórzy nie wyobrażają sobie wnętrza bez stołu i to wokół niego aranżują całą przestrzeń. Inni poświęcą stół na rzecz dużej wygodnej kanapy lub narożnika, foteli i puf, a także niezbędnego im biurka — a to wszystko w salonie z aneksem kuchennym. W takim przypadku stół z sześcioma krzesłami mógłby rzeczywiście być przesadą — choć niekoniecznie.

Do wyboru do koloru

Obecnie stoliki kawowe, rozkładane ławy i ławostoły, a także pełnowymiarowe stoły dostępne są w wielu kształtach, rozmiarach, materiałach i kolorach dlatego każdy, kto szuka idealnego rozwiązania do swojego wnętrza, na pewno znajdzie coś dla siebie. Do minimalistycznych wnętrz polecamy biel. Wnętrza naturalne i klasyczne na pewno pięknie ozdobi drewno, a jeśli nasze wnętrze potrzebuje odrobiny szaleństwa i koloru tu również możemy wybierać nie tylko w całej palecie barw, ale także w przeróżnych kształtach i rozmiarach.

Absolutne minimum

Do bardzo małych przestrzeni i kawalerek polecamy wybór stolika kawowego z podnoszonym blatem. Nie tylko zajmuje on bardzo mało miejsca i może być ładnym dodatkiem, ale przychodzi nam z pomocą, kiedy chcemy zjeść posiłek, popracować przy komputerze czy obejrzeć film. Podnoszony blat ułatwia te czynności i co bardzo istotne może z niego korzystać więcej niż jedna osoba. Co więcej, pod blatem często znajduje się pusta przestrzeń, którą możemy wykorzystać jako schowek. Takie dodatkowe miejsce na schowanie np. książek, czasopism, pilotów i ładowarek — w małej przestrzeni jest wyjątkowo cenne, dlatego warto skorzystać z tego rozwiązania.

Dwa w jednym

Ławostoły rozsuwa się na boki — tworząc niewielki stół. Idealnym dodatkiem do niego będą kompaktowo składane krzesła, które przed rozłożeniem mogą stanowić jedno miejsce do siedzenia. To na pewno dobre rozwiązanie, kiedy lubimy przyjmować gości, ale potrzebujemy czegoś pomiędzy ławą — która tu może się nie sprawdzić a stołem, który będzie po prostu za duży.

Stawiam na stół

Dobrym pomysłem jest też zaaranżowanie przestrzeni wokół stołu, który stanowi centralną część pomieszczenia (choć nie musi stać w jego centrum). W przypadku małych pomieszczeń nadal dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w kompaktowe krzesła, aby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. Dzięki temu, na co dzień stół może nam służyć jako biurko, przy którym pracujemy, na którym stoi komputer czy ekran. Przestrzeń pod stołem możemy wykorzystać wkładając tam pudełka lub otwierane pufy, w który będziemy przechowywać, rzeczy, a które w przypadku odwiedzin gości mogą posłużyć za siedziska. Kiedy zajdzie taka potrzeba stół wystarczy przesunąć tak, aby zmieściły się krzesła i aby goście mogli swobodnie usiąść. W takim przypadku warto również pomyśleć o filcowych podkładkach pod nogi stołu, aby podczas przenoszenia nie uszkodzić podłogi.

 

Mamy nadzieję, że ułatwiliśmy nieco wybór idealnego rozwiązania do urządzanego przez Ciebie wnętrza. Pamiętaj, że jeśli masz pytania i nadal wahasz się, zawsze możesz zapytać nas o radę, a także odwiedzić nasz salon, aby nieco się zainspirować. Zapraszamy na Wadowicką 8A w Krakowie.