Strona Główna » Trendy » Wybieramy sofę do salonu

Prosta czy narożna, miękka czy twarda, skóra czy tkanina. Wbrew pozorom wybór sofy do salonu nie jest prosty. Ta idealna, dla każdego może oznaczać coś innego. Jaką, więc wybrać sofę, aby wybrać dobrze. Prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą Wam podjąć decyzję.

 

Nasze doświadczenie wskazuje, że sofa do salonu to często pierwszy lub ostatni mebel, jaki kupujemy, urządzając to wnętrze. Dzieje się tak, dlatego, że dla jednych sofa ma podkreślać wystrój już urządzonego salonu — jest więc wybierana jako ostatnia lub to ona stanowi najważniejszy mebel, który ma przyciągnąć uwagę i wokół którego tworzymy całą aranżację wnętrza. Jednak poza walorami estetycznymi, przy wyborze sofy powinniśmy się kierować jeszcze kilkoma czynnikami i odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Ozdoba czy funkcjonalność?

Wybierając sofę do salonu, możemy wybierać z naprawdę tysięcy wzorów i kolorów. Powinniśmy jednak zacząć od podstaw. Pierwszy czynnik to wielkość sofy, który często determinowany jest przez wielkość salonu, do którego ją kupujemy. Większe przestrzenie pozwolą na 3-osobową sofę, a nawet dwa tak duże meble czy pokaźnych gabarytów narożnik. W mniejszych mieszkaniach czy kawalerkach lepiej sprawdzi się sofa dwuosobowa, choć niekiedy wybór pada również na narożnik, ponieważ staje się on elementem dzielącym przestrzeń.

Drugi istotny czynnik to funkcjonalność. Czy sofa ma być także miejscem do spania, a więc czy powinna się rozkładać? Odpowiedź na to pytanie pozwala nieco zawęzić wybór. Jeśli ma być to sofa rozkładana to jaki typ jest dla nas i naszego salonu najlepszy. Tu wybór również jest duży: stelaż belgijski, stelaż włoski, delfin, wózek, DL. Jeśli go dokonamy, znowu odrobinę zawężamy wybór. Sofa, która ma służyć również komfortowi snu powinna być nieco twardsza, ta służąca dziennemu relaksowi i wypoczynkowi, może być miękka, abyśmy mogli się w niej rozpłynąć. Pamiętajmy jednak, że wiele nierozkładanych, designerskich sof to jednak twardsze modele i tę twardość również musimy wziąć pod uwagę, dokonując wyboru. Bo ładna sofa powinna być także wygodna, jeśli tak nie będzie — nie będziemy z niej korzystać i przesiądziemy się na fotel, a sofa stanie się jedynie ozdobą.

Klasyka czy modernizm?

Kiedy odpowiemy już na pytanie, jaką funkcję powinna spełniać nasza sofa, pozostaje nam wybrać jej styl. Tu również mamy szeroki wybór, kształtów, tkanin i wzorów. Klasykiem jest oczywiście pikowana, skórzana sofa, która nadal ma sporo entuzjastów. To jeden z nieśmiertelnych mebli, który staje się ozdobą każdego wnętrza, jednak potrzebuje odpowiedniej oprawy.

Jeśli w naszym domu są dzieci lub zwierzęta zawsze proponujemy wodo- i brudoodporne tkaniny, które na pewno pozwolą zachować sofę w idealnym stanie, na lata. Jeśli chodzi o styl sofy, kierujmy się wnętrzem, w którym będzie się znajdować, czy będzie to wnętrze nowoczesne, klasyczne, glamour, a może shabby chic. Sofa powinna odzwierciedlać styl wnętrza lub wnętrze powinno podkreślać styl sofy. Przy wyborze można również kierować się aktualnymi trendami. W 2018 królować będą odważne kolory, w tym kolor roku 2018-ultrafiolet, styl lat 40., 50., 60., i 70., nie tylko w formie, ale także w tkaninach, w których będzie królować aksamit, a sofa będzie centralnym punktem pomieszczenia, w którym się znajduje.

 

Więcej o trendach w designie w 2018 roku pisaliśmy w artykule: Trendy 2018.