Strona Główna » Trendy » Ultrafiolet, czyli kolor roku 2018

Instytut Pantone ogłosił, że kolorem roku 2018 jest ultrafiolet. Zobaczymy go zapewne nie tylko w grafice, ale także w kosmetyce, modzie oraz w designie. Dla wielu jest to dość odważny i trudny kolor, ale czy na pewno? Dziś zaprezentujemy kilka inspiracji jak zaprosić ultrafiolet do wnętrza.

 

Wyróżnij się

To już pewne, że w 2018 roku projektanci wnętrz stawiają na meble i dodatki w odważnych i wyróżniających się kolorach. Takich, które od razu zwracają naszą uwagę, ale także wprowadzają do wnętrza element zabawy. Taki właśnie jest kolor roku 2018, czyli ultrafiolet, a dokładnie Ultra Violet 18-3838. Jak mówi Laurie Pressman z Pantone Colour Institute: to kolor oryginalny, prowokujący, twórczy i wizjonerski. Ma nie tylko wyróżniać i przyciągać wzrok, ale także inspirować i dodawać energii do działania.

Kropla wykwintności

Z pewnością aksamitne łóżko w tym kolorze, dywan lub choćby mniejsze dodatki, takie jak pufy, krzesła czy wieszak wprowadzą do wnętrza nową energię oraz kroplę wykwintności.

W dużych i wysokich wnętrzach kolor ten może ozdobić jedną lub wszystkie ściany, ale także dobrze sprawdzi się tu ultrafioletowa kanapa, fotele, komoda czy regał, a więc przedmioty większych gabarytów. Doskonały będzie również aksamit w tym kolorze. Nie tylko jako obicie łóżka, kanapy, czy pufy, ale także komody i nocnego stolika. Tak odważny kolor wymaga również odważnych posunięć.

Do mniejszych pomieszczeń, ale także w sytuacji, kiedy ultrafioletowa sofa to dla nas po prostu za dużo, proponujemy zastosować ultrafioletowe dodatki, które odpowiednio dobrane i rozmieszczone, również dodadzą wnętrzu elegancji i energii. Mogą to być na przykład poduszki, koce i narzuty, wazony, misy na owoce, zastawa stołowa i wszelkiego rodzaju figurki, napisy, czy stojące zegary, a nawet ramki na zdjęcia. Pamiętajmy, że jeśli wszystkie lub większość dodatków we wnętrzu wprowadzimy w jednym, wyrazistym kolorze nadamy mu nie tylko harmonii, ale także świeżości i elegancji.

Jakie kolory podkreślą ultrafiolet? Sprawdzą się na pewno odcienie złota i mosiądzu, kolor musztardowy, granatowy oraz butelkowa zieleń, ale także odcienie szarości i bieli, które będą stanowiły idealne tło. Dla tak wyrazistego koloru doskonałe będą również wyraziste tekstury zastosowane w otoczeniu i dodatkach: beton, metal, złoto, mosiądz, marmur i ciemne drewno, o których wspominaliśmy w poprzednim artykule (Trendy 2018).

Nie należy jednak przesadzić i wybrać dwa-trzy kolory, dzięki czemu uzyskamy efektowne, nowoczesne wnętrze. Wspaniały efekt uzyskamy również wprowadzając jeden duży mebel lub kilka mniejszych dodatków w ultrafioletowym kolorze do monochromatycznego wnętrza.

Wybór Pantone zawsze inspirowany jest aktualnymi nastrojami i sytuacją na świecie. Nie da się ukryć, że nie tylko żyjemy coraz szybciej, ale także potrzebujemy nieustającej inspiracji do działania oraz szybkiej regeneracji po długim dniu. Stawiamy na indywidualizm i samorealizację. Ultrafiolet wydaje się dotrzymywać nam kroku w tych intensywnych czasach. Jak mówi Leatrice Eisman, dyrektorka Pantone Color Institute: Odcień ten symbolizuje oryginalność, pomysłowość i progresywne myślenie. Trzymamy kciuki, aby te cechy towarzyszyły nam przez cały 2018 rok, nie tylko we wnętrzach, ale także na co dzień w naszych planach i działaniach.