Strona Główna » Trendy » Przygotuj dom na zimę - jak stworzyć zimowy klimat we wnętrzu

Coraz większymi krokami zbliża się zima. Czas ciepłych pledów, nastrojowego światła i pysznej rozgrzewającej herbaty, a także czas rodzinnych spotkań. Jak przygotować wnętrze na zimę? Zapraszamy do przeczytania poniższego tekstu, gdzie zgromadziliśmy kilka pomysłów.

 

Kolory natury

Chcąc nadać wnętrzu zimowy charakter, a jednocześnie nie przytłoczyć go, proponujemy wybrać dwa — maksymalnie trzy kolory przewodnie, które pojawią w jednym konkretnym pomieszczeniu, na przykład salonie lub w całym domu. Idealnie sprawdzi się połączenie bieli, złota i szarości, a także bieli, złota i czerwieni czy zieleni. Kolory wybierzmy według własnego uznania i estetyki, jednak w przypadku zimowego wnętrza powinny to być naturalne kolory zimy.  Nie da się ukryć, że zimą niepodzielnie króluje biel i warto zaprosić ją również do naszego domu. Nie oznacza to oczywiście konieczności malowania czy remontu, warto jednak wybrać odpowiednie dodatki w tym kolorze i uzupełnić je jednym lub dwoma dodatkowymi barwami. Idealnie sprawdzi się również szkło, które przywodzi na myśl sople lodu.

Jak z baśni

Jakie to mogą być dodatki? Świeczniki, figurki zwierząt, śnieżynek i gwiazdek, drewniane i świerkowe gałązki, pozostawione na przykład na ławie i półce z książkami, czy ostatnio bardzo popularne papierowe i filcowe ozdoby. Ważne, aby wszystko kojarzyło się z naturą, która wprowadza do wnętrza przytulny klimat. Nie musimy zmieniać kanapy i foteli, ale możemy je okryć białym-zimowym pokrowcem i ozdobić dodatkami w postaci poszewek na poduszki z zimowym, leśnym czy zwierzęcym motywem (ogromną popularnością cieszą się poszewki z sową, jeleniem, wiewiórką czy jeżem), a także poduszek imitujących wiklinę czy drzewo. Chcąc jeszcze bardziej podkreślić zimowy klimat zadbajmy o mięsiste pledy i ciepłe koce pozostawione w rogu kanapy, na łóżku czy na oparciu fotela. Może to być piękny biały koc lub klasyczny koc w kratę. Dobrze sprawdzi się również udekorowanie wnętrza elementami ze sztucznego futra - dywaniki pod stopy, pledy, poszewki - wprowadzą element baśniowej Królowej Śniegu.

Diabeł tkwi w szczegółach

Czasami wystarczy drobny szczegół, aby odmienić całe wnętrze. Aby niewielkim kosztem nadać mu ten wyjątkowy zimowy charakter zadbaj o drobne szczegóły, jak na przykład serwetki czy ściereczki kuchenne. Idąc o krok dalej, możesz na czas zimy zmienić nawet zasłony, obrusy i pościel na te wyjątkowo zimowe. Tu również masz kilka opcji. Dobierz tekstylia monochromatycznie lub wybierz jeden wzór przewodni -  śnieżynki, lasu, gałązek.

Zrób to sam

Coraz bardziej popularne stają się też ręcznie robione ozdoby z papieru, tektury i filcu, ale także domowe wypieki schowane w szklanych słojach i blaszanych puszkach, czy samodzielnie robione domki z piernika, a nawet susze, dzięki którym w domu unosi się piękny zapach. Jeśli zdecydujesz się na ręczne wykonanie ozdób, w sieci znajdziesz wiele instrukcji jak je wykonać. Zachęcamy również do wspólnego, rodzinnego wykonania ich, co na pewno pomoże uzyskać ten upragniony rodzinny klimat wspólnie spędzanych długich zimowych wieczorów.

Subtelna magia światła

Chcąc zadbać o przytulny zimowy nastrój nie możemy zapomnieć o właściwym oświetleniu. Poza centralnym oświetleniem sprawdzą się wszelkiego rodzaju lampki, świeczki, lampiony, a także ostatnio bardzo popularne Cotton Ball Lights, które przypominają śnieżne kule.

W tym przypadku chyba nie można przesadzić. Ważne jednak, aby światełka rozmieścić w taki sposób, aby uzupełniały się i razem wprowadzały ciepło do wnętrza.

Zima to wyjątkowy czas, na który jedni czekają z utęsknieniem, a drudzy chcą go po prostu przeczekać schowani pod ciepłym kocem, z gorącą korzenną herbatą w dłoni. Zaledwie kilka dodatków we wnętrzu może sprawić, że przez całą zimę będziemy otuleni niezwykłym ciepłem i stworzymy wyjątkowy magiczny klimat, z którym trudno będzie nam się pożegnać wiosną. Zanim ona nastąpi zadbajmy o odpowiedni nastrój w domu, a na pewno będzie nam milej spędzać długie zimowe wieczory w domowym zaciszu.