Strona Główna » Trendy » Wybieramy łóżko dla dziecka

To niesamowite jak szybko przychodzi czas, kiedy pierwsze łóżeczko wybierane z wielką starannością musimy wymienić na “bardziej dorosłe” łóżko. Obecnie mamy do wyboru wiele możliwości, dzięki czemu łatwiej znajdziemy łóżko dla dziecka, które będzie idealne właśnie dla niego i jego potrzeb. W tym artykule pomożemy Ci wybrać łóżko dla Twojego dziecka.

 

Dzieci tak szybko rosną, prawda? Wraz z nimi powinien rosnąć ich świat — ten odległy i ten bardziej bliski, w postaci pokoju. Czy oznacza to, że co chwilę będziemy zmuszeni do inwestowania w nowe meble? Niekoniecznie! Obecne rozwiązania pozwalają, aby meble “rosły” razem z naszą pociechą. Zacznijmy jednak od tego najważniejszego, a co najmniej bardzo ważnego mebla, jakim jest łóżko.

Wiele dzieci już w wieku 2-3 lat “wyrasta” z łóżeczka i potrzebuje bardziej wygodnego rozwiązania. Na szczęście, wielu producentów odpowiada na te potrzeby i oferuje łóżeczka, które po niewielkich zmianach, takich jak obniżenie materaca i zdjęcie szczebelków z jednej strony stają się wygodnymi i bezpiecznymi dla naszego malca tapczanami.

Jeśli natomiast szukamy nowego łóżka dla dziecka, ale chcielibyśmy, aby towarzyszyło mu przez kilka lat, tu również istnieje kilka możliwości.

Pojedyncze łóżko ze zdejmowanym ogranicznikiem to jedna z nich. Takie łóżko nie tylko pozwoli naszemu maluchowi poczuć się jak dorosły, ale także zadba o to, aby w pierwszym okresie po zmianie dziecko nie spadało z niego. Kiedy dziecko podrośnie ogranicznik może zostać w łatwy sposób zdemontowany. Co istotne, nie tylko w małych pomieszczeniach, warto zadbać, aby pojedyncze łóżko miało jedną lub kilka szuflad, w których będziemy mogli schować pościel, ubrania lub zabawki. Przydatne będą także wnęki, do których możemy włożyć książki. Jest to designerskie rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej producentów.

Kolejną bardzo popularną wśród dzieci propozycją jest łóżko piętrowe. Tu również istnieją dwie wersje. Łóżko piętrowe dla jedynaka, w którym łóżko właściwe z materacem znajduje się na antresoli, a w dolnej części znajdują się między innymi biurko i krzesło, półki, kontenerki na książki i przybory, a nawet szafa na ubrania. To idealne rozwiązanie dla jedynaka, który marzy o piętrowym łóżku. Jednocześnie znacznie oszczędza miejsce w pokoju i wprowadza do niego ład i porządek.

Piętrowe łóżko to oczywiście dobry pomysł dla dwójki dzieci, w tym bliźniaków. Obecnie, wiele modeli oferuje również pojemną szufladę, która na pewno przyda się. Należy jednak pamiętać, że takie łóżko powinno mieć odpowiednie zabezpieczenia.

Wybierając łóżko dla naszej pociech pamiętajmy, że nie tylko jego rodzaj jest ważny, ale także, a może przede wszystkim, ważne są materiały, z których jest ono wykonane. Jeśli naszym celem jest łóżko na lata, polecamy drewno. Co istotne pamiętajmy o sprawdzeniu wszelkich certyfikatów i atestów jakości. Łóżko dla dziecka (i nie tylko) powinno być wykonane z najlepszych materiałów i z największą starannością. Nie może być mowy o wystających elementach, śrubach, gwoździach, a nawet drzazgach. Warto również zwrócić uwagę na ostre zakończenia i rogi mebla. Jakość wykonania w przypadku łóżek dziecięcych jest również bardzo istotna ze względu na to, że bardzo często łóżka te służą nie tylko do spania, ale także stają się okrętami i łodziami podwodnymi, domkami na drzewie w wielkiej dżungli, samochodami wyścigowymi, wybiegiem modelek czy po prostu trampoliną. To kompani dziecięcych zabaw.

Wracając jednak do ich podstawowej roli, należy pamiętać, że chcąc zapewnić dziecku wygodny wypoczynek i zdrowy sen bardzo ważny jest również materac dobrany do wieku dziecka. Ma być nie tylko wygodny, ale także powinien wspierać rosnący kręgosłup, a także być dopasowany do ramy łóżka — nie powinien być za mały ani za duży, a także zbyt niski czy wysoki.

Wybierając łóżko sprawdźmy również czy jest ono elementem większej kolekcji. Dzięki temu będziemy mogli za jednym razem lub etapowo zmieniać meble w pokoju dziecka, dopasowując je do jego wieku i rosnących potrzeb. Z czasem przyjdzie czas na biurko, wygodne krzesło, większą szafę i dodatkowe półki. Warto więc sprawdzić jakie elementy mamy do wyboru i zadbać o to, aby pokój dziecka był urządzony w jednym stylu —  niezależnie od tego, czy będzie to pokój pełen kolorów czy pokój monochromatyczny. Wyboru dokonujmy nie tylko w oparciu o potrzeby dziecka, ale także w oparciu o jego gust, aby chciało z nich chętnie korzystać.